فرش دستباف از کجا بخرم؟( نکات مهم برای خرید فرش دستباف)

فرش دستباف از کجا بخرم؟

اگر برای شما سوال شده که فرش دستباف بخریم یا ماشینی، باید بگویم درست است که برای خرید فرش دستباف باید هزینه بیشتری کنید اما یک فرش دستباف اصیل بسیار با ارزش است و باگذشت زمان علاوه بر اینکه زیبایی خود را حفظ می کند، به قیمت آن نیز افزوده می شود. با توجه به اینکه کشور ما در زمینه فرش بافی حرف اول را می زند، لازم است که حداقل یک فرش دستباف در خانه داشته باشیم و زیبایی منزل را چند برابر کنیم و به آن اصالت ببخشیم. با خواندن این مطلب در پاسخ به سوال هایی نظیر؛ فرش دستباف از کجا بخرم، فرش دستباف چی بخرم یا فرش دستباف چه رنگي بخرم و … تا حدود زیادی به شما کمک می کند.

فرش دستباف چی بخرم

فرش ایرانی منحصر به فرد است و یکی از اصلی ترین صادرات کشور مربوط به فرش می باشد. هر منطقه ای سبک منحصر به فردی در بافت فرش دستباف دارد، اما خوب است بدانید که آذربایجان شرقی حدود 40 درصد از فرش های صادراتی ایران را تامین می کند. مراحل بافت فرش دستباف شامل طراحی فرش، نخ ریسی، رنگرزی، بافت فرش، رفو و پرداخت فرش است که زحمت زیادی دارد و یکی از دلایل گران بودن فرش دستباف همین است.

فرش های دستباف از مواد طبیعی مثل پشم، ابریشم و کرک تهیه می شوند و فاقد مواد مصنوعی حساسیت زا هستند.

با رواج فرش های ماشینی در سال های اخیر، تعداد بافندگان فرش کاهش پیدا کرده اند و فرش دستباف اصیل نیز رو به روز گرانبهاتر و با ارزش تر می شود.

حالا این سوال شکل می گیرد که هنر فرش بافی کدام منطقه بهتر است و برای خرید فرش دستباف بهتر است از کجا خرید کنیم؟ و یا اینکه جدا از طرح و نقشه، فرش دستباف چی بخرم که اصیل باشد و بتوان به اصالت آن اطمینان داشت.

به طور قطعی نمی توان گفت فرش دستباف از کجا بخریم یا فرش کدام منطقه بهتر است. مشخصه هایی در فرش هر منطقه وجود دارد، از جمله اینکه به عنوان مثال؛

 • فرش نایین دارای طرح های ظریف با پرزهای کوتاه است و برای فضایی که رفت و آمد در آن کمتر باشد مناسبتر است.
 • فرش اراک بیشتر با پشم بافته می شود و پرزهای بلندی دارد.
 • در فرش دستباف قم از ابریشم بیشتری استفاده می شود و بافت ظریفی دارد.
 • فرش یا قالی کرمان که با گذشت زمان و پاخوردگی نه تنها کهنه نمی شود بلکه زیبایی بیشتری پیدا می کند و بیشتر با نقش های درشت و پرزهای بلند بافته می شود.

فرش دستباف از کجا بخرم

با توجه به قیمت بالای فرش دستباف، بهترین کار، خرید فرش دستباف مستقیم از بافنده است. اما چنین شرایطی برای همه افراد فراهم نیست. بنابراین می توانیم فرش دستباف مرغوب را از فروشگاه های معتبر خریداری کنیم، اما قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه فرش دستباف را از کجا بخریم، لازم است با برخی ریزه کاری های فرش دستباف اصل آشنا شویم:

 • قیمت و ارزش هنری فرش دستبافت براساس نقشه، ریز یا درشت بودن بافت فرش، جنس تارو پود و رنگ های استفاده شده در فرش تعیین می شود.
 • یکنواخت بودن رنگ و الیاف فرش در فرش دستبافت از اهمیت زیادی برخوردار است. ( با کشیدن دست در خلاف جهت خواب فرش می توان یکنواخت بودن رنگ فرش را بررسی کرد)
 • اندازه فرش باید متناسب باشد و نهایتا 3 سانتی متر با  اندازه استاندار تفاوت داشته باشد.
 • تراکم و اندازه فرش باید کامل باشد که با توجه به پشت فرش قابل تشخیص است.
 • نوع گره و پرزهای فرش، در میزان دوام و استحکام  آن موثر است.

فرش دستباف چی بخرم

فرش دستباف اصفهان، کاشان و نایین، جزء بی نقص ترین فرش های دستبافت بشمار می روند، اما در نهایت بافت فرش مهمترین نکته است و علاوه بر خرید فرش دستباف از بافنده ماهر، می توانید به فروشگاه های معتبر اعتماد کنید.

همه ما برای خرید فرش دستباف فروشگاهی را انتخاب می کنیم که علاوه بر کیفیت مرغوب فرش، از قیمت مناسبی هم برخوردار باشد. اما عواملی چون طرح و رنگ، نقشه، تاروپود و … تعیین کننده قیمت فرش هستند و الیافت غالب در بافت فرش های دستباف عبارتند از:

تمام ابریشم؛ که تارو پود آن بطور کلی از ابریشم است.

گل ابریشم؛ که در بافت آن از کرک و ابریشم استفاده می شود و چله آن کرک و ابریشم است.

کف ابریشم؛ که پرزهای آن از ابریشم است و چله آن پشم یا کرک است.

تمام پشم؛ که بیشتر در مناطق سردسیر رایج است و تاروپود و پرز آن از پشم است.

چله پشم؛ فرش های دستباف که با چله پشم بافته می شوند، تارو پود آنها از پشم است، اما پرز آنها ممکن است ابریشم یا کرک باشد.

شما قبل از خرید فرش دستباف باید فضای قرار گیری فرش را مشخص کنید، به عنوان مثال فرش دستباف اصفهان با استحکامی که دارد، برای محل های پر رفت و آمد مناسب هستند، یا برای فضای پذیرایی استفاده از طرح لچک یا نقش های اسلیمی مناسب تر است.

– اگر منزل شما سبکی و مدرن و ساده دارد و به دنبال فرش دستباف با طرح ساده هستید، قالی کرمان و اردکان می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. طرح های بته جقه اصفهان، کاشان و اراک و طرح های خشتی، میناخانی و قابی هم برای خانه هایی با سبک مدرن مناسب اند.

– چنانچه به فرش دستباف با طرح های ریز و ظریف علاقه دارید، طرح شکارگاه تبریز، قالی لچک و ترنج، طرح ریز ماهی خوی و طرح هزاره هریس مرند مناسب هستند.

– اگر با هزینه فرش دستباف مشکل دارید و به دنبال یک فرش دستباف ارزان و قیمت مناسب هستید، طرح های محرابی، لچک و ریز ماهی انتخاب خوبی هستند. جنس این فرش ها از پشم است و بیشتر مختص شهرهای زنجان، کاشان و همدان هستند.

– فرش های دستباف استان خراسان شمالی، گلستان، کردستان و فارس نیز به دلیل بافت درشتی که دارند ارزانتر هستند.

– اگر برای فضای پذیرایی به دنبال فرش دستبافت هستید، فرش های نقش ترنج می تواند انتخاب خوبی باشد.

– فرش های دستباف گلدار و یا فرش هایی با طرح هندسی نیز برای ست کردن با مبلمان استیل مناسب اند.

فرش دستباف چه رنگي بخرم

 • هنگام خرید فرش دستباف رنگ آنرا در نور طبیعی بررسی کنید و دقت کنید که رنگ آن در نقاط مختلف یکدست و هماهنگ باشد.
 • برای اطمینان از مرغوب بودن رنگ استفاده شده در فرش دستباف، به قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش توجه نمایید، یکسان بودن رنگ این قسمت ها نشان دهنده استفاده از رنگ مرغوب است.
 • همچنین می توانید با مالیدن یک پارچه نمدار روی قسمتی از فرش، رنگ آنرا بررسی نمایید.

در مورد فرش دستباف با رنگ تیره بیشتر بدانید.

چند نکته برای خرید فرش دستباف:

 • عوامل متعددی از جمله مواد اولیه، نقشه، رنگبندی، اندازه و … تعیین کننده قیمت فرش دستباف هستند.
 • بافت فرش بسیار مهم است که بررسی پشت فرش دستباف قابل مشاهده است و می توانید یکنواختی طرح فرش، تعداد گره ها، کوبیدگی پودهای فرش و نحوه تراکم آنرا تشخیص دهید.
 • فرش دستباف با پرز نرم استحکام کمتری دارند و گرد و خاک نیز بیشتر در آنها نفوذ می کند. ضمن اینکه شستشوی آنها سخت تر است.
 • در خرید فرش دستباف با حوصله باشید و اجناس فروشگاه های معتبر را مشاهده و باهم مقایسه کنید تا با خیال راحت، مناسبترین فرش دستباف را انتخاب کنید.
 • هنگام خرید فرش دستباف همه فرش هایی که نظر شما را جلب نموده اند را بخوبی بررسی کرده و از قیمت و مشخصات آنها مطلع شوید.
 • بعد از خرید فرش دستباف، همه زوایای فرش را بخوبی بررسی و حتما از فروشنده تقاضای فاکتور معتبر کنید.
 • هنگام خرید فرش دستبافت، پشت فرش دستباف را از لحاظ رفو شدگی و یا پوسیدگی مورد بررسی قرار دهید. (اگر با مشاهده و یا لمس پشت فرش، بافت ناجوری را احساس کردید، احتمال رفوشدگی در آنها وجود دارد.
 • تقارن فرش دستباف را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است در فرش های دستباف اختلاف ناچیز در در ابعاد قسمت بالا و پایین فرش وجود داشته باشد، اما اختلاف بیشتر از چند سانتی متر در فرش ایراد محسوب می شود. (برای بررسی تقارن فرش دستباف، فرش را از وسط روی هم قرار دهید.)، ضمن اینکه توجه داشته باشید نقوش و خطوط فرش در امتداد طرح باشند و ناتمام قطع نشده باشند.
 • پرزهای فرش دستباف باید کاملا یکدست و هم سطح باشند.
 • فرش دستباف ظریف و رنگ روشن را برای محل پر رفت و آمد و یا اتاق کودکان انتخاب نکنید.
 • فرش دستباف با ابعاد کوچک برای فضای ناهارخوری مناسب نیستند و باید پایه های صندلی بطور کامل روی فرش قرار بگیرند.
 • در خرید فرش دستبافت برای اتاق خواب می توانید از یک یا چند قالی کوچک استفاده کنید.
SQL requests:201. Generation time:0,397 sec. Memory consumption:40.27 mb