parallax background

فرش دستباف اصفهان

در مورد فرش  دستباف اصفهان و ویژگی های آن بیشتر بدانیم این فرش دستباف در زمان پادشاه صفوی با انتقال پایتخت به اصفهان اغاز شد.که ساخت بناها ی زیبا و خلاقانه ،ساخت مساجد و بازار ها و مدارس توسط هنرمندان باعث شهرت این هنر در دوران شاهان اولیه صفوی شده است در  . که فرش دستباف  اصفهان هم دریغ از آن نیست.

فرش دستباف 6 متری اصفهان | قیمت فرش دستباف ابریشم

 

طرح

فرش  دستباف اصفهان با هنر برجسته و اصیل ایرانی که از طرح هایی مثل اسلیمی خطایی و گل های شاه عباسی که از اماکن تاریخی این شهر الهام گرفته شده، که  جایگاه بالا و شایسته ای قرار دارد. انعکاسی از گنبد لاجوردی مسجدِ امام و مسجد شيخ لطف‌الله، بناهای عالی قاپو، چهل ستون و هشت بهشت نیز برخی از این طرح ها است که امروزه طرح لچک و ترنج بیشترین  فرش ها را تشکیل میدهد.

ابزار بافندگی مورد استفاده

فرش‌های اصفهان که معمولا  با دست بافته می‌شوند با تيغ بریده می‎شوند؛ دفتين‌ها و قيچي‌ها فارسی هستند و هر چه تيغه‌ی قيچی، پهن‌تر باشد، الياف را كوتاه‌تر می‌چيند و فرش ظريفت‌تر می‌شود. دار قالیِ مورد استفاده در اصفهان و توابع آن نیز، از نوع عمودی است. از ویژگی‌های متفاوت این نوع دار، چوب ديگری است به نام پلّه پيچ كه از ميان نخ‌های چلّه‌ی پايينی عبور می‌كند و به‌وسيله‌ی سيم‌های فلزی به زيرِ دار متّصل می‌‌شود..

رنگهای مورد استفاده در فرش اصفهان

در ساختار فرش  اصفهان معمولا رنگ ترنج و حاشیه ها را یکسان و یا متناسب هم میگیرند .و  رنگ لچک را رنگی در نظر میگیرند.  همچین در ساختار فرش حداقل از 12 رنگ استفاده میگردد.  و در طیف رنگی آن بیشتر از رنگ های سرد استفاده میشود و به پرکاربرد ترین رنگ های این فرش میتوان به کرم، سرمه ای، انواع رنگ‌های آبي ( آبی روشن، فيروزه‌ای، ماستي و الماسي )، انواع رنگ‌های خاکی ( خاكی روشن، متوسط، بادامی، اصفهانی، خاكی سير )، سبز كاشان، سبز سير، بژ صورتي و لاكی اشاره کرد

گالری فرش

ویکی پدیا

 

SQL requests:208. Generation time:0,775 sec. Memory consumption:40.24 mb