فرش دستباف ایلام (مشخصات، نقشه و قیمت)

فرش دستباف ایلام

فرش دستباف ایلام

به عقیده بسیاری از باستان شناسان، از 3 تا 4 هزار سال قبل قالی بافی در ایران رواج داشته و یکی از با کیفیت ترین و اصیل ترین انواع فرش دستباف جهان، فرش دستباف ایلام است و با کیفیت بالایی که دارد زمینه های صادرات آن فراهم شده و برخی از کشورهای عربی خریدار آن هستند. اما فرش دستباف ايلام چه ویژگی هایی دارد و قیمت فرش دستباف ایلام به چه صورت است.

فرش دستباف ایلام قدمتی 500 ساله دارد و به دلیل اشتغال زایی، از جمله مزیت های این استان محسوب می شود (تولید سالانه بیش از 500 هزار مترمربع فرش و گلیم نقش برجسته در 60 کارگاه استان ایلام) و بیش از 90 درصد تولیدات فرش دستباف ایلام به خارج از کشور صادر می شود.

مشخصات فرش دستباف ایلام

فرش دستبافت ایلام یکی از ریزبافت ‌ترین فرش کشور با بهترین کیفیت و استحکام است که بافت آن دو خفتی است اما در برخی استان های دیگر بصورت چهار خفتی بافته می شود و بافندگان ایلامی به تند باف معروفند.

فرش های دستبافت ایلام، شامل نقش های هخامنشی، شکارگاه، ترنج، هخامنشی و اسلیمی می باشد که برگرفته از طرح های فرش دستباف تبریز، اصفهان، قم، تبریز و کاشان است.

طرح های قشقایی و لری در فرش دستباف ایلام به وضوح نمایان است و شباهت هایی با قالیچه های منطقه عرب چریانلو دارد. در حال حاضر بیش از 4 هزار بافنده در استان ایلام به فرش بافی مشغول هستند و حدود 1.7 درصد فرش دستباف کشور متعلق به ایلام است.

سایز بافت فرش های دستباف ایلام سه متری است که از چله ابریشم به عنوان الیاف آن استفاده می شود و مواد اولیه آن از قم و اصفهان تهیه می شود.

نقشه فرش دستباف ایلام

در سال های گذشته طرح و نقشه فرش دستبافت ایلام برگرفته از طبیعت و آداب و رسوم محلی بوده و بصورت ذهنی انجام می شده است. یکی از اصلی ترین طرح های فرش دستباف ایلام، طرح ترنج است که با دایره و بیضی ایجاد شده اند. جنس نخ فرش دستباف استان ایلام معمولا از ابریشم یا پشم است و چله کشی آن با کتان انجام می شود.

در بافت فرش دستباف ایلام بویژه قالی های امروزی، از گره ترکی استفاده می شود که رج شماره این قالی ها از 45 تا 65 است و بعد از گلیم بافی ساده، پود آن با نخ پنبه ای گذاشته می شود و سپس یک پود نازک و سفت در هر رج از بین چله رد می کنند، در نهایت اضافه هر پود را قیچی می کنند.

فرش دستباف ایلام

چند ویژگی فرش دستباف استان ایلام

برای شناخت بهتر فرش دستباف استان ایلام بهتر است چند ویژگی آنرا بشناسید:

  • تارو پود فرش دستبافت ایلام در درجه اول از پنبه و بعد از پشم می باشد.
  • در رنگرزی فرش دستباف ایلام بیشتر از رنگ های سنتی استفاده می شود، اما استفاده از رنگ شیمیایی هم رایج است و رنگ زمینه آن معمولا لاکی است.
  • معمولا از طرح های سواردار، گل قطاری، آینه ای و گوشخواره ای که از آداب و رسوم كوچ ‌نشينان ایلام نشات گرفته، به عنوان طرح فرش دستباف ایلام استفاده می شود و فرش دارای یک حاشیه با چند طره است.
  • رج شمار فرش دستباف ایلام بین 15 تا 25 است.

در حال حاضر گلیم نقش برجسته یکی از اصلی ترین صنایع دستی استان ایلام است که تلفیقی از گلیم ساده و گره قالی در متن آن است و ازنظر اصالت و تولید به عنوان شاخص ‌ترین صنعت دستی و بومی ایلام شناخته می شود.

قیمت فرش دستباف ایلام

با وجود برگزاری نمایشگاه فرش دستباف ایلام، به دلیل نبود مرکز دائمی برای فروش فرش دستباف ایلام، خرید و فروش فرش دستباف در ایلام از حمایت لازم و کافی برخوردار نیست که باعث می شود این فرش اصیل، با قیمتی کمتر از ارزش واقعی در استان های دیگر به فروش برسد و نیاز به رسیدگی و نظارت اتحادیه فرش دستباف ایلام دارد.

SQL requests:211. Generation time:0,913 sec. Memory consumption:40.48 mb