فرش دستباف تبریز طرح ماهی

فرش دستباف تبریز طرح ماهی

یکی از پرفروش ترین و زیبا ترین طرح های فرش دستباف تبریز طرح ماهی است که به وفور در خانه های ایرانی ها یافت میشود.

طرح ریز ماهی که یک طرح نسبتا شلوغی است. یکی از مهم ترین و در عین حال مشهور ترین فرش ایران است.  این طرح در بیشتر مناطق قالیبافی استفاده شده و مورد استقبال جهانی نیز قرار گرفته است.  درحال حاضر بافندگان فرش دستباف تبریز طرح ماهی در استانهای خراسان جنوبی ،همدان، آذربایجان شرقی ، مرکزی، فارس و…

از طرح ماهی درهم به عنوان نقشه فرش استفاده می نمایند که در هر یک از مناطق فوق دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد همان منطقه است که  از لحاظ نقش مایه های کاربردی اندازه واگیره، حواشی کاربردی رنگبندی و بالاخره سبک نقشه از نظر شکسته یا گردان می باشد.

اساس طرحِ  شلوغ ماهی که  نگاره هایی به شکل برگ خمیده است که نقشی از ماهی را به یاد انسان می آورند. این برگها به صورت قرینه به  دور گل هاي ریز در حال گردش اند.

از انواع طرح ماهی درهم می توان به ماهی سنه (سنندج)، ماهی فراهان، ماهی قشقایی، ریزه ماهی و … اشاره نمود.

الف ) ریزه ماهی:ه نقش بسیار ریزِ ماهی درهم به طوری که امکان طراحی کوچکتر از آن، وجود نداشته باشد، ریزه ماهی یا فرش طرح ریزماهی گویند.

در مرکز این فرش یک لوزی  که میتوان گفت نقش ترنج راهم دارد، دیده می شود ، این ترنج دارای یک گل مرکزی بزرگ می باشد که باعث پر شدن فضای داخل آن شده است ، در اطراف این لوزی چهار ماهی می باشد که توسط خطوط موازی به لوزی متصل شده است . لوزی مرکزی نیز توسط شکلهای هندسی به گل های نسبتاً بزرگ بالا و پایین متصل شده و این گل ها توسط شکل های هندسی احاطه شده اند. در مورد نحوه ی  اتصال گل های بزرگ بالا و پایین به ماهی ها باید گفت که این امر توسط گل های کوچکتر صورت گرفته است .

منبع : کتاب طراحی فرش زیبا رادینا

گالری فرش

 

SQL requests:204. Generation time:31,777 sec. Memory consumption:47.82 mb