نحوه تشخیص فرش دستباف اصل از روی ویژگی های آن

نحوه تشخیص فرش دستباف اصل

فرش یکی از قدیمی ترین و زیباترین هنرهای ایرانی است و چشم نوازترین فرش های دستباف را می توان در ایران مشاهده کرد. امروزه در کشور شاهد تنوع زیادی در طرح و رنگ فرش هستیم که براساس سلیقه های مختلف طراحی و آماده شده اند و قیمت های مختلفی هم دارند، اما چگونه می توان فرش دستباف اصل را از تقلبی تشخیص داد و مهمترین ویژگی های فرش دستبافت برای تشخیص فرش دستباف اصل چیست.

فرش دستباف اصل در اثر پاخوردگی طی سال های متمادی کیفیت خود را از دست نمی دهد و اثری از کهنگی در آنها دیده نمی شود. اما اصلی ترین مواردی که در فرش دستباف اصل رعایت می شود کدامند و چگونه می توان هنگام خرید فرش از اصل بودن آن مطمئن شد؟ برای آشنایی با روش رفوی فرش دستباف کلیک کنید. با فرش بازدار همراه باشید.

چند ویژگی فرش دستباف اصل

در ادامه مهم ترین راه های شناخت فرش دستباف اصل را ذکر می کنیم. می توانید موارد متعددی را در تشخیص فرش دستباف اصل در نظر داشته باشید که اصلی ترین آنها عبارتند از :

شانه و تراکم فرش 

استاندارد مشخصی برای شانه و تراکم فرش های ایرانی وجود دارد که به این صورت است:

  • فرش 700 شانه اصل با تراکم 2550
  • فرش 1000 شانه با تراکم 3000
  • فرش 1200 شانه با تراکم 3600
  • فرش 1500 شانه با تراکم 4500

هر چه تراکم فرش بیشتر باشد علاوه بر زیبایی و طرافت بر استحکام فرش هم افزوده می شود و فرش عمر طولانی تری خواهد داشت. اما برای اطلاع از تراکم فرش اصل می توانید تراکم عرضی فرش را تا 10 سانتی متر بشمارید و در عدد 10 ضرب کنید،اگر در فرش مد نظر شما عدد بدست آمده با تعداد شانه فرش یکسان باشد، آن فرش اصل است.

الیاف استفاده شده در فرش 

الیاف به کار برده شده در فرش دستباف اصل، پشم، ابریشم و یا پنبه می باشد و تارو پود آنها را با استفاده از پنبه، ابریشم و یا خامه ابریشم چله کشی می شود.

در فرش دستباف اصل از رنگ های طبیعی و شیمیایی استفاده می شود که رنگ های شیمیایی حالت براق تری دارند. نوع نخ استفاده شده در فرش دستباف اصلی نقش مهمی در دوام و لطافت فرش دارند.

به عنوان مثال رنگ های اکلریک در فرش های دستباف، ثبات بیشتری دارند و در برابر نور مستقیم خورشید، رنگ آنها تغییر نمی کند. ضمن اینکه در برابر حرارت مستقیم بسیار مقاوم هستند. رنگ های شاد و سرزنده ای دارند و جنس آنها لطیف و نرم است.

فرش دستبافت اصل کاشان که بالای 40 سال عمر مفید دارد، از پشم طبیعی، کرک و ابریشم تهیه می شود.

وزن فرش 

یکی از راه های تشخیص فرش دستباف اصل، وزن فرش است. به عنوان مثال؛ فرش 700 شانه درجه 1 کاشان وزنی برابر با 42 تا 43 کیلوگرم دارد. فرش دستباف تبریز، اصفهان، قم و نائین دارای وزن کمتری هستند.

ضمن اینکه فرش هایی با بافت نخ اکریلیک سنگین تر از فرش هایی با سایر الیاف هستند و پرز کمتری هم دارند.

فرش دستباف اصل

نقشه فرش

فرش دستباف کاشان یکی از زیباترین و با کیفیت ترین انواع فرش دستبافت است که یکی از نشانه های اصل بودن آن استفاده از رنگ های طبیعی شاد و زنده است. ممکن است در برخی از طرح های فرش دستباف عشایری، ناقرینگی و خطاهای ریزی دیده شود که به عقیده بسیاری از کارشناسان، نشانه اصالت آن فرش است.

در فرش دستبافت کاشان معمولا از طرح هایی مثل: قالی شاه عباسی، طرح محرابی، طرح هندسی، طرح اسلیمی، بته جقه، شکارگاه، آثار باستانی و یا طرح های تلفیقی استفاده می شود.

نوع گره فرش

برای تشخیص فرش دستباف اصل می توانید به تراکم گره فرش ( تعداد گره هایی که در هر اینچ مربع از فرش زده شده) توجه نمایید. در انواع فرش دستباف (به غیر از فرش های دستباف عشایری)، افزایش تراکم گره فرش با کیفیت آن رابطه مستقیم دارد.

جالب است بدانید که مناطق مختلف ایران روش های مختلفی برای گره زدن فرش دستباف دارند که با توجه به نوع گره فرش می توان به اصالت آن فرش پی برد. به عنوان مثال:

گره جفتی، که روی چهار گره زده می شود و بصورت متقارن یا نامتقارن دیده می شود بیشتر در فرش بافی مشهد رایج است.

گره متقارن یا گره ترکی، که در شمال ایران رایج است اما در قزاقزستان و ترکیه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

گره نا متقارن، مختص ایران است اما در کشورهایی چون مصر، هند و ترکیه نیز استفاده می شود.

برای خرید فرش دستباف اصل به چند نکته توجه داشته باشید:

  • برای خرید فرش دستباف اصل قبل از هر چیز باید به فروشگاه های معتبر مراجعه و برندهای معتبر و شناخته شده را انتخاب کنید و ضمانت نامه، گارانتی و بیمه فرش را نیز چک نمایید. (بویژه اگر تصمیم به خرید اینترنتی دارید)
  • قیمت فرش دستباف با توجه به نوع الیاف و طرح و رنگ متفاوت است اما توجه داشته باشید که هیچ ارزانی بی علت نیست.
  • فرش های دستباف اصلی از ثبات رنگ نسبتا بالایی برخوردار هستند که برای اطمینان از این قضیه می توانید با یک پارچه نمدار سفید بر روی فرش بکشید و ببینید اثری از رنگ فرش بر روی دستمال به جا می ماند یا خیر.
SQL requests:211. Generation time:2,603 sec. Memory consumption:47.45 mb